Насамперед хочу сказати, що білінгвалами (двомовними людьми) або мультілингвалами (багатомовними людьми) прийнято вважати тих, хто в певній мірі використовує і розуміє кілька мов. Багато хто вважає, що для цього потрібно народитися й вирости в багатомовному середовищі, але це не зовсім правда. Адже всього існує 3 види білінгвалів.

Первинні білінгвали – це саме ті люди, які з раннього дитинства сприймали кілька мов. Такі люди вивчали два лінгвістичних коди одночасно в процесі усвідомлення світу, в якому вони живуть. Для них практично немає різниці в тому, якою мовою розмовляти, читати або писати. Стосовно кожного поняття вони використовують різні слова з кількох мов одночасно.

Координовані (змішані) білінгвали – це ті, хто використовують дві різні мови відповідно двом різним концептуальним областям у власному житті (які вони вивчали на різних мовах). Звучить складно, але насправді все досить просто. Кожна людина одночасно живе в різних соціальних колах: вдома, на курсах, на роботі, в школі. При цьому в кожному окремому середовищі ми оперуємо різними концепціями і спілкуємося з навколишніми по-різному. Людина, яка на роботі спілкується англійською, а вдома російською, користується двома мовами, але ніби «перемикає» їх в залежності від обставин. У нашому випадку така людина може вживати англійські слова й звороти, описуючи свій робочий день, навіть в той момент, коли перебуває вдома. Таким чином іноді кілька контекстів можуть змішуватися і викликати труднощі у виборі мови для спілкування.

Вторинні білінгвали зазвичай вчать другу мову, пропускаючи її через рідну. Можна сказати, що такі люди, під час вивчення нового терміну прив’язують його не до предмету або концепції, а до слова зі своєї першої мови. Це може стосуватись тих, хто опанував другу мову вже в дорослому віці.

При цьому кожен із цих видів білінгвалів може володіти кількома мовами абсолютно вільно й зовні побачити відмінності може бути практично неможливо. Останні дослідження показали, що в усіх двомовних і багатомовних людей, не залежно від часу вивчення другої мови або їх виду, є переваги перед одномовними людьми.

  • У багатомовних людей щільність сірої речовини (яка містить більшість нейронів) в мозку в середньому вище.
  • Середній вік початку деменції або хвороби Альцгеймера у мультілінгвалов більше на 5 років.
  • Використання декількох мов розвиває область мозку, що в основному виконує так звану «виконавчу функцію». Сюди відносять креативне рішення проблем, багатозадачність, можливість фокусуватися й фільтрувати інформацію.
  • У мультилінгвальних людей краще розвинена когнітивна функція (здатність до розумового сприйняття й переробки зовнішньої інформації)

Крім того, давайте не забувати про більш приземлені переваги. Наприклад, легке спілкування з більшою кількістю людей, більше джерел інформації, легкі подорожі, можливість дивитися фільми мовою оригіналу і перевага під час пошуку роботи. Загалом, суцільні вигоди.