Друзі та знайомі часто просять мене порадити їм психотерапевта. Я розумію, що тема вибору консультанта назавжди залишиться актуальною для тих, хто шукає підтримкиу й допомогу. Якщо ви точно визначилися, що вам потрібна психотерапія, перед Вами постає складний вибір. Звичайно, можна зробити простіше й натиснути на перше ліпше посилання в пошуковій системі або, як і мої знайомі, попросити когось обізнаного дати контакти. Але психотерапія – процес інтимний і дуже індивідуальний. Які шанси Гугла вгадати, що за людина зможе в перспективі докопатися разом з вами до причин невдач і тривог, дати захист і впевненість? І наскільки «обізнаним» не був би той самий ваш знайомий, якого ви вже готові були просити про допомогу з вибором, він не може знати Вас так само добре як Ви самі. Отже, тут уже доведеться самому визначатися. Хоча, звичайно, будь-які поради в такій справі будуть корисними, але ось приймати їх чи ні – особиста справа кожного.
Отже, як не загубитися у величезній кількості терапевтів, напрямків, практик і центрів? Насправді, не обов’язково розбиратися у всіх напрямках і школах. Досить звернути увагу на такі особливості:
- Почніть з самої людини – адже таке особиста справа якраз вимагає індивідуального підходу. Зайдіть на портал, де психологи публікують свої статті та замітки, пошукайте кілька записів на близькі Вам теми і прислухайтеся до себе – хто з авторів міг би Вам допомогти? Поклікайте по особистих блогах терапевтів, подивіться їхні замітки.
- Подумайте про місце проведення терапії. Зверніть увагу на те, в якому місті працює фахівець і чи зручно буде добиратися до місця роботи. Якщо Ви відчуваєте, що знайшли, кого шукали, але, на жаль, ця людина живе далеко, – не турбуйтеся заздалегідь. Подумайте, чи готові Ви працювати по скайпу й подивіться, чи працює сам психолог в такому форматі.
- Дізнайтеся про особливості роботи терапевта. Якщо Ви все ще не визначилися з єдиним варіантом, пропоную уважніше подивитися на анкети. Зверніть увагу на те, в якому методі працює терапевт і пошукайте опис цього методу. Подивіться, чи багато інформації є про нього, але не сильно заглиблюйтеся в деталі. Подивіться, чи пише сам терапевт про свої сильні сторони.
- Знайдіть інформацію про кваліфікації. У психотерапії, як і в будь-який інший сфері, важливо, чи стежить професіонал на новими напрацюваннями, публікаціями та теоріями. Чи належить він професійному середовищю? Пошукайте інформацію про програми підвищення кваліфікації, курси й тренінги. Зверніть увагу на те, як часто терапевт публікує новий матеріал.
- Поспілкуйтеся з самим терапевтом. Зрештою, зателефонуйте або напишіть потенційному фахівцеві – дізнайтеся, як він працює, чи відвідує супервізії. Не бійтеся задавати питання, навіть якщо вони Вам здаються дурними або недоцільними. Ви приймаєте важливе рішення змінити своє життя на краще і маєте право дізнатися всі подробиці майбутніх кроків.
Не скажу, що є якісь критерії «ідеального психолога», але, сподіваюся, відповіді на ці запитання допоможуть вам визначитися.
Головне – довіряйте собі у виборі.