Сподіваюся, ви знайомі з теорією циклічного розвитку Памели Левін. Якщо ні, то можу коротко пояснити. Концепція говорить про те, що кожна людина розвивається, проходячи певні етапи. І після завершення всіх цих стадій розвитку люди починають проходити ті ж стадії заново, але вже на іншому рівні. Схоже на рух по спіралі.

Але ще ця ж теорія говорить про те, що з кожною значною подією в нашому житті ми починаємо таке-собі «відгалуження» від основної спіралі, яке буде проводити нас через ті ж стадії, але вже в тій області, в якій відбулися зміни.

Напевно, буде простіше з прикладом. Уявіть собі двадцятип’ятирічну дівчину і її рух вгору по спіралі розвитку – вона відпрацьовує освоєні навички і набуває нового досвіду, приміряє правила, переглядає своє місце в суспільстві і так далі. І ось раптом наша героїня вирішує одружитись. І не дивлячись на свою загальну компетентність, в сімейній сфері вона знову стає немовлям. Якийсь час їй потрібно вчитися довіряти чоловікові, зрозуміти, що для неї означає бути дружиною … та просто бути в цьому новому статусі. І в цій сфері її розвиток піде за тією ж спіраллю, повторюючи всі дитячі етапи, завдання, особливості та кризи.

Так ось, я до чого: до недавнього часу я знала про цю теорію, але не дуже замислювалася про її застосування стосовно свого власного життя. Але нещодавно я звернула увагу на свій стан після переїзду в іншу країну і була вражена точності часових рамок.

Почнемо з того, що переїзд наш трапився дуже різко і морально підготуватися ми з чоловіком до нього не встигли. Але саме через такий поспіх я не кинула роботу, а вирішила працювати віддалено на тій самій посаді. Через це мені довелося літати туди-назад і по два тижні на місяць проводити в різних країнах. Я нібито жила ще не тут, але вже й не там. Такий-от період невизначеності. І тривало це … 9 місяців! Уявляєте, 38 тижнів ні там ні тут. Це ж дає можливість провести аналогію з пренатальним етапом?

6 місяців свого «дитинства» на новому місці я просто жила тут. Іноді думала, що пора б уже щось робити, але мені так сильно не хотілося, що я вирішила залишити себе в спокої і насолоджуватися новий досвідом повільного життя.

І ось, після цих місяців я сама (без почуття провини й вольових зусиль) захотіла чимось займатися – і почала щось робити. І нехай не все, що я роблю зараз абсолютно адекватно нашим потребам, але пробую я багато всього. І тепер отримую від цього щире задоволення.

Отже я змирилася з тим, що все повинно йти за певною послідовністю, й отримую задоволення від того етапу, на якому зараз перебуваю.

І ще мене гріє думка про те, що правильне й своєчасне повторення проходження всіх стадій у дорослих може виправити негативний досвід проходження цих же стадій дитиною. Отже я не лише отримую задоволення від процесу, а й лікую нерівності своєї психіки.

Вирішила поділитися з Вами таким радісним відкриттям.

Якщо Ви хочете знати більше про стадії розвитку по Памели Левін, почитайте її книги або завітайте на мій тренінг про розвиток дітей.